Iphone Şarj Sorunu

Anasayfa » TEKNİK SERVİS » Sarj Entegresi Değişimi » Iphone Şarj Sorunu

İphone Şarj Sorunu

İphone marka telefonlar günümüzde insanların en çok tercih ettiği telefon modellerinden biridir. Bu telefonlarda bazen şarj olma sorunu görülebilir. Bu durum kullanıcılar için büyük bir sorundur. İphone şarj sorunu teknik servislerin sürekli olarak karşılaştığı durumlardan biridir. Fakat kişiler teknik servislere gitmeden önce bu gibi durumları kendileri de çözebilir.

İphone’u Yeniden Başlatma

İphone şarj sorunu ile karşılaşıldığında telefonun yeniden başlamaya zorlanması sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. İphone telefonların şarj olmama sorunları ile karşılaştığınızda teknisyenler de öncelikle telefonu yeniden başlamaya zorlar. Bunu kendi imkanlarınız ile de yapmanız mümkündür. Yalnızca nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir.

İphone Telefonlarda Yeniden Başlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İphone 6, 6S Plus, SE ve daha eski model telefonlarda şarj sorunu yaşanması halinde ekranda Apple logosunu görene kadar hem güç düğmesine hem de ana ekran düğmesine basmak gerekir. Logo göründüğü zaman ise bu işlem bırakılmalıdır. Bu şekilde telefon yeniden başlatılır.

İphone 7 ve 7 Plus telefonlarda şarj sorunu olması durumunda telefonu yeniden başlamaya zorlamak için güç düğmesi ile sesi kıs düğmesine aynı anda basmak gerekir. Apple logosu göründüğünde ise işlem sona erdirilir.

İphone 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR telefonlarda telefonun yeniden başlamaya zorlamak için üç farklı yöntem vardır. İphone şarj sorunu ile karşılaşmanız durumunda sesi aç düğmesine hızlıca basıp bırakarak telefonun yeniden başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sesi kıs düğmesine hızlı bir şekilde basıp bırakmak olacaktır. Bir diğer yöntem de güç düğmesine Apple logosu görünene kadar basmak olacaktır.

Lightning Kablosunun Kontrolü

İphone şarj sorunu yaşamanız durumunda kullanılan USB kablolarının iki tarafının da kontrol edilmesi gerekir. Lightning kablolarında özellikle İphone telefonlara bağlandığı alanlarda yıpranma ve hasar görme gibi durumlar yaşanabilir. Yıpranma gibi durumlarda eğer şarj sorunu yaşanıyorsa kişilerin yeni bir USB kablosu alması önerilir.

Hasar Gören Iphone Şarj Kabloları Şarj Sorunu Yaratır Mı?

İphone şarj sorunu pek çok sebepten meydana gelebilir. Hasar görmüş USB kablolar da iphonelar da şarj sorunu meydana gelmesine neden olabilir. Eğer kablonun dışında bir hasar görünmüyorsa o zaman İphone bilgisayar girişine takılarak adaptörsüz bir şekilde şarj edilmelidir. Bu durumda şarj ediyor ise problem kablodan kaynaklı olabilir.

İphone şarj kablolarının bozulduğunu anlamak için telefonunuzu başka bir kablo ile şarj etmeyi deneyebilirsiniz. Bu durumda telefonunuz sorunsuz bir şekilde şarj oluyorsa o zaman problem kablodadır.

Iphone Garanti Kapsamı ile Şarj Problemlerinin Çözülmesi

İphone marka telefonlarınızın belli bir süre garantisi bulunur. Telefonunuz garanti kapsamında ise iphone şarj sorunu yaşamanız halinde USB kablo da garanti kapsamındadır. Lightning kablosunun dış kısmında herhangi bir problem yoksa ancak şarj problemi yaşıyorsanız garanti kapsamında kablonuz değiştirilir.

Bu gibi durumlarda Apple desteği arayarak hizmet almanız mümkündür. Apple Store’a giderek problemi görüşecekseniz öncesinde randevu almanız beklememeniz açısından daha iyi olacaktır.

Farklı Marka Kablolar Şarj Probleminde Neden Olabilir?

İphone şarj sorunu gibi durumların farklı sebepleri olabilir. Düşük kaliteli farklı kablolar ile telefonun şarj edilmeye çalışılması şarj problemlerinin meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Apple kablolar pahalı olduğu için kişiler orijinal kabloları bozulduğunda uygun fiyatlı olanları tercih eder. Ancak bu kablolardan randıman almak pek mümkün değildir.

İphoneu şarj ederken hangi yöntemleri kullandığınızı göz önünde bulundurmalısınız. İphone şarj problemlerinin meydana gelme sebebi telefonun yazılımındandır. Yazılımın güç dalgalanması tespit etmesi durumunda koruyucu bir önlem olması adına İphone şarjı engellenebilir.

İphone Şarj Oluyor Görünse de Açılmıyor

İphone telefonlar şarj oluyor görünse de bazen şarj olmayabilir. Öncelikle bu durumun neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bu durumun sebebi şarj cihazında bir problem olmasından kaynaklanabilir. Sorunu anlamak için cihazın başka bir kablo ile kullanılması etkili olacaktır. Ancak iphone cihazlar son derece hassas olduğu için birkaç cihazda denemek gerekebilir.

Eğer iphone telefonlarda adaptör ile şarj edilme sorunu yaşanıyorsa telefon bilgisayara takılarak şarj edilebilir. Bu şekilde iphone şarj olsa bile bilgisayar cihazı görmüyorsa o zaman telefonu prize takabilir ya da bilgisayarın farklı bir USB bölümüne takabilirsiniz. İphone bir cihazda şarj oluyor ancak başka birinde şarj olmuyorsa o zaman şarj cihazında bir problem olduğu anlamına gelir.

İphone Şarj Portundaki Kirin Temizlenmesi

Bazen iphone şarj sorunu telefonun şarj portunda kir birikmesi nedeni ile olabilir. Portta kir birikmesi durumu lightning kablosunun telefon ile iyi bir bağlantı kurmasına engel olabilir. Şarj soketi kısmında birden fazla konektör vardır. Eğer bunlardan biri kir sebebi ile tıkanırsa telefonun şarj edilmesi ile ilgili problemler yaşanabilir.

İphone şarj soketi bir fırça yardımı ile kirlerden arındırılır. Ancak bu işlem yapılırken telefonun alt kısmında bulunan elektronik parçaların zarar görmediğinden emin olmak gerekir. Bunun için de telefonun elektriği iletmeyen bir alet ile temizlenmesi son derece önemlidir. Kullanılmayan bir diş fırçası ile soket kısmının temizliği yapılabilir.

Sıvı hasarı gibi durumlarda da iphone şarj sorunu gibi bir durum meydana gelebilir. Sıvı problemleri telefonların şarj soketlerinde kısa devre durumlarının meydana gelmesine neden olabilir. Soketin kurulanarak fırça yardımı ile temizlenmesi problemin ortadan kalkmasına neden olabilir.

İphone Telefonun Fabrika Ayarlarına Döndürülmesi

İphone şarj sorunu yaşanması durumunda DFU fabrika ayarlarına döndürme işlemi problemin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bu işlem basit yazılım problemlerinin ortadan kalkmasını sağlar. USB kablo, şarj cihazı ya da telefonun kendisinde bir problem yoksa kişiler son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürebilir. Bu işlemde ciddi yazılım problemleri çözülmektedir. Bunun yanında iphone tüm verileri siler ve fabrika ayarlarına geri döner.

İphone telefonlarda şarj olma durumunda bazen ısınma meydana gelebilir. Pil de çok ısınma meydana gelmesi halinde yazılım telefonun daha fazla şarj olmasını engelleyebilir. Ancak telefon soğuduğunda tekrardan şarj olmaya devam edecektir. Bu gibi bir durum ile karşılaşılması halinde kişiler telefonlarını soğuk bir yere götürerek sorunun çözülmesini sağlayabilir.

İphone telefonlarda bazen şarj olurken aksesuarın desteklenmediği ile ilgili bir uyarı oluşabilir. Şarj cihazı Apple onaylı olmadığı zaman bu uyarı ile karşılaşmanız mümkündür. Bu gibi durumlarda telefonun alt kısmındaki şarj bağlantı yeri temizlenerek telefon yeniden başlatılmalı ve ardından başka bir USB kablo ile şarj edilmelidir. Apple yazılımlarının güncellenmemesi de şarj problemlerinin meydana gelmesine neden olabilir.

DFU fabrika ayarlarına döndürme işlemi çalışmayan iphone telefonların çalışmasına olanak sağlayabilir. Bu işlemin de işe yaramaması durumunda telefonların teknik servislere götürülerek sorunun tespit edilmesi ve sonrasında tamir edilmesi gerekir.

İphone Tamir İşlemi

İphone tamir işlemlerinde Apple Servislerin tercih edilmesi halinde sıvı kaynaklı ya da fiziksel hasar kaynaklı bir durum ise teknik servis telefonunuzu değiştirmenizi söyleyecektir. Ancak normal teknik servislerde telefonun tamir işlemlerinin yaptırılması mümkündür.

İphone telefonlarda sıkıntı olması durumunda öncelikle arızanın neden kaynaklandığının anlaşılması gerekir. İphone şarj sorunlarının birden çok nedeni olabilir. Sorunun tespit işlemlerinin ardından tamir işlemine geçilir. İphone şarj sorunu ile ilgili firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Benzer Konular